Triple negativní karcinom prsu

Dobrý den, má žena má triple negativní karcinom prsu s metastázami v plicích a možná i jinde. Prošla si chemoterapií a radioterapií, která snad jako jediná skutečně zabírala, v současnosti je na carboplatině. Je BRCA 1,2 negativní, po počáteční chemo - doxorubicin 4x  došlo k výrazné regresi, pak nasazeny taxany, kde ale došlo k progresi, nasazen myocet bez účinku a byla zvolena varianta radiační terapie.

Zde se ukázal dobrý výsledek na ozařované tkáně, ale při CT zjištěn výsev v plicích. Nasazena carboplatina a po ní ještě třkrát carboplatina s gemzarem. Gemzar měl obrovské vedlejší účinky, takže byl po třetí dávce vysazen. Ukázalo se, že jsou meta v mediastinu, na kůži pod prsem. Na krátkou dobu nasazeny tablety xelody, ale pro výrazné vedlejší účinky jsme se dopracovali ke carboplatině. Žena je po transplantaci ledviny, snaží se statečně bojovat, ale není prosím nějaká další možná léčba? V současnosti máme rozjednáno ozáření ložisek v mediastinu a v plicích, ale potřebujeme něco účinnějšího a hodně rychle. Prosím o pomoc, radu, žena již má dechové potíže a mimo to i problémy s tachykardií díky meta v blízkosti aorty. A ještě k tomu hubne, trpí nechutenstvím a slábne hodně rychle. S pozdravem Rudolf S.


Odpověď:

Vážený pane, bylo by dobré prověřit, zda byl vyšetřen tzv. FISH, jehož pozitivita, i když je to málo pravděpodobné by umožňovala podávat  biologickou léčbu herceptinem.. Pokud  byl výsledek negativní, mohla by manželka  dostat  například chemoterapii Halavenem. Rychlé střídání chemoterapií, které  u Vaší paní proběhlo ukazuje ale, bohužel, na možnou rezistenci k ní. Radioterapie nebude nejspíš problém  řešit, protože  se jedná o  problém celého  organizmu, ozářeni jednotlivých uzlin nebo metastáz, nebude řešit zbylou nádorovou nálož.

Webhosting pro OSUDY.CZ poskytuje zdarma od roku 2005 společnost IGNUM, s.r.o.